Едукативна посета на ООУ „Даме Груев“- с.Ерџелија,Свети Николе

На 20.05.2022 година, дел од вработените на Сеизмолошката Опсерваторија при ПМФ - Скопје одржаа едукативна посета на ООУ Даме Груев во Свети Николе.  Учениците се запознаа со земјотресот како природна појава и научија како да постапат при случен земјотрес.

Трета меѓународна конференција за образованието по математика, физика и сродни науки

Сеизмолошката опсерваторија при ПМФ беше дел од третата меѓународна конференција за образованието по математика, физика и сродни науки која се оддржа од 6-8 мај во просториите на Природно-математичкиот факултет во Скопје. Покрај Сеизмолошката опсерваторија, учествуваа и голем број на предавачи и посетители од Македонија, Србија, Босна и Херцеговина и Црна Гора.

Сеизмолошката Опсерваторија учествуваше со три трудови, насловени:

- „Сеизмолошката опсерваторија како дел од образованието“

- „Земјотресот во процесот на образовната технологија“

- „CD и DVD дискови - подостапна замена за дифракциона решетка во демонстрациите од физичка оптика “

Посета на група ученици од American High School Skopje

Денес во Сеизмолошката Опсерваторија во Скопје, се одржа едукативен час за важноста на земјотресот како природна појава и мерки за заштита од истиот. Гости ни беа учениците од приватното средно училиште American High School Skopje (AHSS).

© 2022. Сеизмолошка опсерваторија, ПМФ, УКИМ, Скопје.