Новости

XIII-то СТРУЧНО СОВЕТУВАЊЕ СО МЕЃУНАРОДНО УЧЕСТВО ОД ОБЛАСТА НА ПОДЗЕМНАТА И ПОВРШИНСКАТА ЕКСПЛОАТАЦИЈА НА МИНЕРАЛНИ СУРОВИНИ

Во периодот од 14ти -16ти Октомври 2022 година се оддржа тринаесетото стручно советување со меѓународно учество од областа на подземната и површинската експлоатација на минерални суровини (ПОДЕКС – ПОВЕКС ‘22) организирано од страна на Здружение на рударските и геолошките инженери на Република Македонија и Универзитет “Гоце Делчев” - Штип, Факултет за Природни и техннички науки.

Сеизмолошката Опсерваторија учествуваше со труд насловен СЕИЗМИЧНОСТ НА РЕГИОНОТ ШТИП-РАДОВИШ ВО ПЕРИОДОТОД 2000 ГОДИНА ДО 2021 ГОДИНА.

Меѓународна работилница за сеизмологија (ORFEUS Annual Observatory Meeting and Workshop, Second International EPOS SP Workshop on Adria Array - Seismology)

Претставници на Сеизмолошката опсерваторија при ПМФ - Скопје, проф. д-р Драгана Черних и д-р Јасмина Најдовска учествуваа на годишната меѓународна работилница за сеизмологија (ORFEUS Annual Observatory Meeting and Workshop, Second International EPOS SP Workshop on Adria Array - Seismology), што се одржа во Потсдам, Германија.

На овој меѓународен собир на сеизмолози беа прикажани досегашните активности и проекти на ORFEUS (Observatories and Research Facilities for EUropean Seismology) како и новите можности за соработка во однос на тектонските движења на плочите во Медитеранот.

Исто така беа прикажани резултатите од најновите истражувања на горната мантија под Балканскиот полуостров и динамиката на тектонските плочи и нивните деформации.

„За истражувањата на проектот Adria Array - Seismology, поврзани со Јадранската микро тектонска плоча, беше договорено да бидат вклучени и податоците од нашите сеизмолошки станици“ - изјави проф. д-р Драгана Черних, раководителка на Сеизмолошката опсерваорија при ПМФ.

Едукативна посета на ООУ „Даме Груев“- с.Ерџелија,Свети Николе

На 20.05.2022 година, дел од вработените на Сеизмолошката Опсерваторија при ПМФ - Скопје одржаа едукативна посета на ООУ Даме Груев во Свети Николе.  Учениците се запознаа со земјотресот како природна појава и научија како да постапат при случен земјотрес.

Трета меѓународна конференција за образованието по математика, физика и сродни науки

Сеизмолошката опсерваторија при ПМФ беше дел од третата меѓународна конференција за образованието по математика, физика и сродни науки која се оддржа од 6-8 мај во просториите на Природно-математичкиот факултет во Скопје. Покрај Сеизмолошката опсерваторија, учествуваа и голем број на предавачи и посетители од Македонија, Србија, Босна и Херцеговина и Црна Гора.

Сеизмолошката Опсерваторија учествуваше со три трудови, насловени:

- „Сеизмолошката опсерваторија како дел од образованието“

- „Земјотресот во процесот на образовната технологија“

- „CD и DVD дискови - подостапна замена за дифракциона решетка во демонстрациите од физичка оптика “

Посета на група ученици од American High School Skopje

Денес во Сеизмолошката Опсерваторија во Скопје, се одржа едукативен час за важноста на земјотресот како природна појава и мерки за заштита од истиот. Гости ни беа учениците од приватното средно училиште American High School Skopje (AHSS).

© 2024. Сеизмолошка опсерваторија, ПМФ, УКИМ, Скопје.